Historia Zespołu Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie
Edukacja specjalna ma 35-letnią tradycję. Początki naszej szkoły sięgają już lat siedemdziesiątych. Pierwsze klasy specjalne w Rypinie tworzone były przy szkołach masowych: Szkole Podstawowej nr 1 przy ulicy 3 maja oraz Szkole Podstawowej nr 2 przy ulicy Sportowej 19. Razem ze wzrostem liczby uczniów o specyficznych potrzebach edukacyjnych pojawił się problem lokalowy oraz wykwalifikowanej kadry pedagogicznej. Przyspieszyło to decyzję o rozbudowie budynku Szkoły Podstawowej nr 2 o dwa dodatkowe skrzydła, nowoczesną salę gimnastyczną z zapleczem sportowym, stołówkę oraz izby lekcyjne.
W 1985 roku do rozbudowanego obiektu przeniesiono klasy specjalne ze Szkoły Podstawowej nr 1. Już w roku szkolnym 1985/1986 było osiem oddziałów, w których uczyło się 120 uczniów. Funkcję dyrektora pełniła pani Bogusława Rydzyńska. Zwiększyła się liczba kadry pedagogicznej zatrudnionej tylko w klasach specjalnych posiadającej odpowiednie kwalifikacje. Specyfika nauczania specjalnego oraz zwiększająca się liczba uczniów z terenu miasta i powiatu zadecydowała o przekształceniu klas w odrębną placówkę. Decyzją Kuratora Oświaty z dnia 26 lutego 1987 roku powołano z dniem 1 września 1987 roku Szkołę Podstawową Specjalną dla dzieci upośledzonych umysłowo w stopniu lekkim z siedzibą przy Szkole Podstawowej nr 2 w Rypinie. 1 września 1987 odbyła się pierwsza inauguracja roku szkolnego dla dwóch placówek połączonych wspólną lokalizacją oraz dyrekcją.
W 1996 roku szkoły zostały rozdzielone. Powołano odrębną dyrekcję oraz odrębne finanse. Dyrektorem szkoły została pani Marzena Winnicka, która funkcję pełniła do 1999 roku.
W tym samym roku w związku z reformą systemu oświaty szkoła została przeniesiona do budynku Szkoły Podstawowej nr 3 przy ulicy Młyńskiej 12. Uchwałą Rady Powiatu z dnia 27 kwietnia 1999 roku powołano Zespół Szkół Specjalnych obejmujący dotychczasową Szkołę Podstawową Specjalną oraz Gimnazjum Specjalne. Dyrektorem została pani Barbara Kujawska, która pełniła tę funkcję przez 10 lat. W 2003 roku rozpoczęła działalność Zasadnicza Szkoła Zawodowa, która kształciła uczniów w dwóch kierunkach: kucharz małej gastronomi i ślusarz. Aktualnie funkcjonuje jako Szkoła Branżowa I stopnia przygotowująca młodzież do pracy zawodowej w wielu kierunkach.
Do istotnych przemian zaliczyć należy zmiany dotyczące nawy szkoły , której dokonano z dniem 25 maja 2006 roku uchwałą Rady Powiatu na Zespół Szkół nr 5 im. ks. Jana Twardowskiego. Nastąpiło uroczyste nadanie imienia szkoły. Dzień ten na pewno zapadł w pamięci Grona Pedagogicznego oraz uczniów. W 2006 roku została powołana również Szkoła Muzyczna I stopnia.
Od roku szkolnego 2009/2010 funkcję dyrektora objął pan Jarosław Tomkowski. Z jego inicjatywy 31 marca 2010 roku w skład Zespołu Szkół im. ks. Jana Twardowskiego w Rypinie weszła Szkoła Przysposabiająca do Pracy. We wrześniu 2011 powołano oddział przedszkolny dla dzieci z autyzmem. Od kilku lat szkoła w ramach wczesnego wspomagania rozwoju dziecka obejmuje swoim działaniem dzieci z całego powiatu.
Szkoła zaczęła coraz bardziej się rozwijać i specjalizować. Została zmodernizowana ,wyposażona w nowoczesny sprzęt, komputery, tablice i ekrany interaktywne oraz pomoce dydaktyczne. Pomieszczenia zostały odnowione oraz nowocześnie urządzone. Wyszliśmy naprzeciw oczekiwaniom i potrzebom naszych uczniów i rodziców. Nasza kadra posiada szeroki wachlarz kompetencji, a metody i formy pracy są dostosowywane indywidualnie.
Największą jednak bolączką były lokalowe ograniczenia, które warunkują większe przedsięwzięcia związane z ofertą szkoły. Poczynione kroki przez dyrektora Jarosława Tomkowskiego sprawiły, że władze powiatu przychylnie ustosunkowały się do projektu budowy nowej szkoły .
W dniu 06.07.2021 r. starosta rypiński Jarosław Sochacki, wicestarosta Piotr Czarnecki, główna księgowa Starostwa Powiatowego w Rypinie Magdalena Chruściel - działając w imieniu skarbnik powiatu Joanny Fabiszewskiej - oraz prokurent firmy WIKSBUD Zbigniew Sieradzki podpisali umowę na budowę nowej szkoły specjalnej i muzycznej dla Zespołu Szkół nr 5, na kwotę ponad 14mln złotych. Budynek szkoły znajduje się przy ulicy Mławskiej 54, gdzie w przyszłości powstanie Powiatowe Centrum Edukacyjno-Społeczne. Szkoła zostanie przeznaczona i przystosowana dla dzieci niepełnosprawnych z powiatu rypińskiego.
13 10 2021 odbyło się uroczyste wbicie pierwszej łopaty pod budowę szkoły. Kolejna ważna data to 26 maja 2022- wmurowanie kamienia węgielnego pod budowę naszej szkoły.
Po wielu latach uczniowie i nauczyciele zyskali swoje własne edukacyjne lokum. Rok szkolny 2023/2024 to nowy etap historii naszej szkoły. Dzieci będą mogły nareszcie uczyć się w nowoczesnej, specjalistycznej szkole, która dostosowana będzie do potrzeb osób niepełnosprawnych
Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili i przyczyniają się do spełnienia naszego największego marzenia.
Red. mgr Mirosława Krajewska
87-500 Rypin
Mławska 54 C